Uuuuutcanév változások a fővárosban. Nagysebességű vonatokkal a soltvadkerti borvidékre. Északi nyitás a finnugor rokonság jegyében. Új illatok a MÁV-SZESZ járatain. Feltörtük a MÁV járműbeszerzési stratégiájának Da Vinci kódját.
Aktualizálódó utcanevek Kőbányán
Budapest | Magyarország – Március végi maratoni ülésén döntött a Fővárosi Közgyűlés – a kőbányai önkormányzat kezdeményezésére – arról, hogy aktualizálják a városrész utcaneveinek egy részét. A folyamat egyik első lépése az egykori kőbányai iparvasúti hálózat megszűnése nyomán időszerűtlenné váló Indóház utca kap egy új, dinamikusabb, fiatalosabb nevet, ami segítheti a környékbeli ifjúság tájékozódását és kötődését a kerület köztereihez. Arra azért figyeltek a változást megszavazó képviselők, hogy vasúti vonatkozása legyen az új névnek is. Ezzel kapcsolatban szerkesztőségünket is felkeresték, ám végül az idegen nyelvű név miatt egyelőre nem lesz RegionalBahn-Straße Budapesten.
Új illatok a MÁV-SZESZ vonatain
Budapest | Magyarország – A nagyívű WC-felújítási program sikerén felbuzdulva az Építési és Közlekedési Minisztérium újabb nagyívű, a magyar vasúti közlekedés jövőjét alapjaiban meghatározó program végrehajtására utasította a MÁV Személyszállítási Zrt. (MÁV-SZESZ) munkatársait. Az Air France üzleti váróiban nemrég sikeresen alkalmazott Air France 001 parfüm mintájára a hazai vasúti járatokon a legendás MÁV-járatokat idéző illatokkal találkozhatunk majd. Ahogyan az Air France esetében a 001-es szám a zászlóshajónak számító délutáni, Concorde-al teljesített Párizs–New York (JFK) járatot jelezte, úgy a MÁV-SZESZ is a dicső múlthoz nyúlt ihletésként – szól a minisztériumi utasítás. Így a „hugyos Bhv” illatkombináció fantázianeve 6220 lesz a néhai Budapest-Nyugati és Záhony között közlekedő, mindenütt megálló poggyászkocsis személyvonat tiszteletére, míg a hajdan méltán közkedvelt „poznani heringes” személykocsikat idéző illatkombináció a Maros-expressz vonatszámát kapja majd. Természetesen nem csak az izzadtsággal bevont bőr jellegét viselő illatok kedvelői örülhetnek, hiszen a fékporral átitatott plüsshuzat ínyencei is kapnak valamit: a 19-05, majd deklasszálás után 29-05 középszámú legendás Ap/Bp kocsik illatvilágát megidéző parfüm is megjelenik majd, méghozzá a néhai mátészalkai gyorsvonat emlékére 616-os márkanéven.
Ennek a képnek szinte érezzük az illatát. Pedig közel negyedszázada, 2002 nyarán készült egy akkor még valóban 1. oszáltyú, 19-05-ös kocsiban.
(fotó: Halász Péter)
(fotó: Halász Péter)
Közvetlen vonattal a Mikuláshoz
Budapest–Rovaniemi | Magyarország–Finnország – Bár a Talgo nem került magyar tulajdonba, a Magyar Vagon szoros együttműködést épít ki a spanyol vállalattal: összesen 60 darab, Szolnokon gyártott IC+ kocsi alá gyártanak nyomtávváltós forgóvázat. Az ilyen módon felokosított IC+ kocsik a magyar és finn népek közötti megbonthatatlan barátság jegyében létrehozandó új vonatpáron fognak közlekedni Budapest és Rovaniemi között. A lappföldi település azon felül, hogy a legendák szerint a Mikulás lakhelye, jelenleg két magyar városnak is testvérvárosa: Ajkának és Veszprémnek – így nem is volt kérdés, hogy hol legyen a vonatok végállomása. Az új vonatpár 2027-ben indul majd először, az önálló Finnország 110. évfordulójának tiszeletére. Nem csak a végállomások, de az útvonal sem tradícionális: Szlovákiát Somoskőújfalunál éri el, Lengyelországban pedig a Zwardoń-nál található határátkelőt használják. A Rail Baltica projekt elkészüléséig a vonat Lengyelországban és a „kis” balti államokban a hagyományos vasúti hálózatot használa – ezért is kellenek rá a nyomtávváltós kocsik. A névválasztás szándékos: az olyan kevés szóból választották, melynek a szótöve megegyezik magyarul, finnül és észtül is. A vonat a magyarországi szakaszon Gödöllő, Hatvan, Pásztó, Bátonyterenye és Salgótarján állomásokon áll meg, így a 81-es vonal nagyobb településeinek és Nógrád vármegye központjának végre megvalósul régi álma, a közvetlen budapesti vasúti kapcsolat.
Salzburg helyett 'Szentgyörgyre.
Budapest–Balaton | Magyarország – Az egyik osztrák magánvasúttársaságtól, a Westbahn-tól kér segítséget a nyári balatoni forgalomhoz a MÁV-csoport. A kínai CRRC által gyártott emeletes motorkocsikat eredetileg a Bécs és Salzburg között közlekedő vonatokra szánta a Westbahn, ám a próbafutások során kiderült, hogy a fékezésre használt levegős rendszere kimeríthető, így nem mindig garantálható hogy a kellő légnyomást elő tudja állítani a megfelelő lassításhoz. Azonban ellentétben a Weststrecke lejtviszonyaival, a balatoni fővonal nagyrészt sík, valamint 200 km/óra helyett csak 120 km/óra sebességgel járható, így ide megfelelőnek bizonyulnak a „kínai KISS-ek”. Persze a Siófok és Balatonszentgyörgy közötti szakaszon a sűrűbb megállás még jelenthet kíhívást, de erre is felkészült a MÁV-csoport: a peronokon féksarukat helyeznek le, amelyeket a kivezényelt diák segítők fognak a sínre helyezni, ha a mozdonyvezető előre (például az előző állomásról vagy megállóhelyről indulás), rádión jelzi hogy bizonytalan megállás következik. A járművek jelenleg a Magyar Vagon Kft. Dunakeszi Járműjavítóban vannak, ahol a balatoni forgalomra történő felkészítés zajlik: az eredetileg kiépítettnél több kerékpáros hely, gumimatrac felfújó berendezés és olyan ételautomata várja az tisztelt utazóközönséget, ahol a szerkesztőségünk által rendszeresen emlegetett borókabogyós marhasült és START-Burger is kapható lesz, de tárgyalások folynak az autentikus balatoni, azaz balatonföldvári Helka Sörfőzdével is az új alkoholmentes sörük árusítása kapcsán is, aminek neve egyelőre még titok, de az eddigi termékeik nyomán valószínűleg szintén helyi kötődésű lesz. Az alkoholos termékeket a hazai jogszabályi előírások miatt nem árusítják, arra csak a balatonföldvári peron tőszomszédságában tehetünk szert. Az egykori Déli Vasút őrházába költözött főzdét mi is bemutattuk már korábban a Közvetlen Kocsi adásában. A partnerség egyébként azért is érdekes, mert Magyarországon legjobb tudomásunk szerint ez lesz az első, automából kapható (alkoholmentes) sörfajta.
Még 2022-ben kezdte meg a próbafutásokat a típus Csehországban a híres dilikörön, ezidáig sikertelenül
(fotó: VÚZ)
(fotó: VÚZ)
Sínen, úton, levegőben
Magyarország – Visszatérő kritika a bezárt mellékvonalak kapcsán, hogy sok esetben az autóbuszok csak jelentős kerülővel, sokkal hosszabb menetidővel tudnak eljutni a célállomásra. Ezen ellenmondás feloldására hozza létre a 2024/2025-ös menetrend bevezetésével egyidőben az ÉKM a Magyar Létfontosságú Légiközlekedési Zrt.-t, amely a MÁV-csoport tagjaként kezdi meg működését. A vállalat célja, hogy a szünetelő vasútvonalakon legalább a két végpont között valóban gyors legyen az eljutás. Az első két ilyen vonal a Kiskőrös–Kalocsa-Foktő és a Kiskőrös–Kecskemét lehet; de amennyiben a rendszer beválik, akkor olyan viszonylatokra is bevezethetik a szolgáltatást ahol a buszos és a vonatos eljutás is indokolatlanul hosszú: ilyenek például a Zalaegerszeg–Tapolca, a Zalakaros–Szombathely és a Kisköre–Mezőkövesd repülőjáratok. Jelentős potenciált lát még a Minisztérium a Románia schengeni övezetbe való belépése nyomán létesítendő Battonya International Airport-ban is, ahova olyan célpontokat kötnének be, mint Börgönd, Őcsény, Maklár valamint a nyári szezonban Siófok-Kiliti.
ICE – magyarul
Leipizg-Engelsdorf | Németország / Budapest | Magyarország – Úgy tudjuk, hogy Lázár János utasítására a MÁV-csoport finanszírozási lehetőségeket keresett és talált arra, hogy a DB Fernverkehr flottájából 6 darab, egyenként hét kocsis ICE 3M motorvonatot vásároljon meg. A vonatok szinte azonnal forgalomba állhatnak, a ráadásul a vonatok ETCS-el is rendelkeznek, így a forgalomba állításuk sem jelenthet gondot. Úgy tudjuk, hogy az első vonatok még májusban Magyarországra érkeznek és a próbák mellett elkezdődik a mozdonyvezetők típusismereti képzése is. A vonatok külső megjelenése egyelőre érdemben nem változik, de a MÁV-logó a DB-Keks helyére kerül majd fel és úgy tudjuk, hogy az ICE feliratot veszik le a vonatok oldaláról, mert az így, ebben a formában a DB AG bejegyzett védjegyének számít. A vonatok a menetrendváltásig a kör-IC-ken segítenek majd be, decembertől pedig Budapest és Bécs között az kis EC-k fordájába állnak majd be a hírek szerint, itt négy vonat jár majd, további kettő tartalékként áll majd a Keleti pályaudvaron. A távlati tervek között szerepel további ICE 3M-ek beszerzése is, de egyelőre a finanszírozás kérdése nem megoldott a további szerelvényekre.
Megtaláltuk a MÁV-SZESZ járműbeszerzési stratégiájának titkos kódját
Budapest | Magyarország – Hosszú évek óta próbáljuk megfejteni a MÁV-START, majd MÁV-SZESZ járműberszerzési nagystratégiájának vezérelveit, ami eleinte a német nyelvterület járműveire koncentráltnak tűnt - TRAXX után Ausztriában gyártott Siemens-forgóváz az IC+ kocsik alá, ezzel párhuzamosan a svájci Stadler FLIRT és KISS motorkocsijai, végül Siemens Vectron és Viaggio (Railjet) beszerzés került terítékre. Utóbbit viszont lefújta Lázár János azzal az indoklással, hogy a németekkel (Manfred Weberrel és Olaf Scholtzcal?) nem vagyunk már barátunk - ezzel pedig minket is információs fekete lyukba taszított. Hosszas oknyomozás után viszont felfedtük a titkot, melyet olvasóinkkal is megosztunk: dízelmozdonyok terén a kultikus Mezei István-féle „Mozdonyok” című 1986-os monográfiából dolgoznak az állami vasúttársaság szakemberei, hiszen a könyv 111. oldalán szereplő DSB ME sorozatú mozdonyok bérlése után a néhány oldallal arrébb, a 102. oldalon részletesen is bemutatott DB 218-as sorozattal szemeznek. Gyanúnkat megerősítette, hogy a 103. oldalon szerepel a 060-DA típusú, román vasúthálózaton elterjedt, majd Magyarországon is sok magánvasút szívét meghódító Sulzer/Electroputere dízelmozdonya.
Névtelenséget kérő forrásaink megerősítették gyanúnkat és (egy képzavarral élve) további adalékokkal is szolgáltak a vonali dízelek terén. A 218-astól visszafelé, a 101. oldalon lévő DB V200/220 családot kétmotoros volta miatt elvetették, míg tovább haladva a 98-99. oldalon a MÁV M44, M61, M62 és M41 sorozatai szerepelnek, melynek lehetőségeit a már ismert módon maximálisan kihasználták mind kohászati (Szergej), mind fűtési (Csörgő) szempontból. A másik irányba indulva a szovjet ТЭ3, ТЭП70 és ТЭМ7 sorozatok szerepelnek a 104 oldalon - a(z újra) megbonthatatlan szovjet-magyar barátság jegyében a témában érdemrenddel is kitüntetett magyar külügyminiszter érdeklődött rendszeres havi útjai egyikén közeli barátjánál – akit, nomen est omen, a mozdonyhoz hasonlóan szintén Szergejnek hívnak. Sajnos a „druzsbázás” is határokba ütközött: a szovjet orosz fél csak ТЭП70-est tudna szállítani, de ez a gyártósor békés célú átállítása miatt már csak páncélozott kivitelben elérhető, ami bőven túlmutat a hazai pályák tengelynyomási korlátozásain. A következő, 105. oldalon szereplő amerikai Alco Century ügyében eljáró külügyi fürkészek eleinte elvbaráti biztatást kaptak a rozsdaövezet melósai sorsának fellendítésén fáradozó J. D. Vance amerikai alelnöktől, egy kétvármegyényi nyersanyagra vonatkozó szerződés részeként. Sajnos az elmúlt hetek ottani kormányzati racionalizálása során kirúgott és az ügylet miatt visszahívott tanácsadó felvilágosította az amerikai kabinetet, hogy az American Locomotive Company két okból sem jó választás: egyrészt nem a rozsdaövezet szívének számító Michigan vagy Ohio államban van, hanem a liberálisabbnak számító New York államban (Schenectady-ben); és ami ennél jelenleg talán kevésbé fontos: a gyár 1969-ben bezárt. Titkos tippünk: a 106. oldalon szereplő brit HST-szerelvényekből talán még maradt olyan, amit nem adtak el Mexikóba...
Összeállította: Halász Péter, Dr. Magyarics Zoltán, Mellár Marcell