Amint ismeretes és mi is beszámoltunk róla (bár lassan már be is porosodott a hír), a MÁV-START még 2022-ben keretszerződést írt alá a Siemensszel Vectron villamosmozdonyok lehívására. Ezt azóta sem követte lehívás, de egyre több forrásból hallani, hogy a lépéskényszer miatt most már gyorsabb megoldáson töri a fejét a néhány napja (újra) átnevezett cég – a szintén Vectronok, ámde bérleti konstrukcióban érkezéséről szóló hírmorzsák mellé mi is bedobjuk értesüléseinket a közösbe, a hajtás után.
A MÁV-START, illetve most már MÁV Személyszállítási Zrt. (megvan még valakinek a „szépemlékű” MÁV Szesza, azaz Személyszállítási Üzletág?) megörökölte elődszervezeteitől a hazai mozdonyállag legnagyobb kihívását, nevezetesen a 300 feletti darabszámú V43-as (mai nevezéktan szerint 431, 432 és 433 sorozatok) széria, közkedvelt nevén a Szili létét. Ami sok szempontból áldás (viszonylag egységes volt a villamosmozdonyok állománya), az mostanra átok lett, ugyanis egyszerre kell sok gépet kiváltani, ha eljön a vég. Iparági forrásaink szerint bekövetkezett ugyanis az, amiről mindenki beszélt, de sokszor csak félig viccesen, hiszen hittük (hinni szerettük volna), hogy a jó öreg Szili a csótányokat is túléli majd: nos, nem, a hírek szerint tényleg itt a végjáték. Beszédes adat, hogy a Szilik közel fele napjainkban különféle korlátozásokkal fut – egymotoros, forgóváz vagy éppen kopott kerékpárok miatt 100-as, 80-as végsebességgel és bizony nem ritka a kényszerből 120-as menetrendbe beállított egymotoros Szili, ahol a késés borítékolt. Nem vitás, ahogy már 10 éve sem volt az, hogy új mozdonyra van szükség. Ami változott, az a sürgősség: most már nem újságírói túlzás azt mondani, hogy a napi túlélés miatt kell(ene) új mozdony.
Személyszállítás mellett a tehervonatok egyre nagyobb részét is az univerzális típus továbbítja Európa-szerte, a 193 264 csak részben viseli a bérlő arculatát
Ilyen előzmények után érkezett a hír, vagy még inkább erős valóságtartalommal bíró szóbeszéd, hogy az ELL-től bérelne a MÁV-csoport személyszállító vállalata Siemens Vectron mozdonyokat. Itt pár szemöldök máris felszaladhat, hiszen tavaly még azt írta a Pravda, hogy (Lázár Jánost idézve) a „németekkel most nem vagyunk barátok” és ezért sem hívjuk le az amúgy minden megkérdezett szereplő szerint árazás szempontjából bomba üzletnek számító 115 darabos, 2022-ben kötött keretszerződésben rögzített mozdonyokat. Persze, a valósabb érv inkább az, hogy ebben a formában, azaz hitelgarancia vagy eszközállományi befektetés formájában nem kívánnak vasútra költeni a Karmelitában, továbbá anno a kínai megoldást is próbálták politikai szinten nyomatni. Mostanra kissé átfordult az érvrendszer, illetve a prioritások: az előző bekezdésben vázolt helyzet miatt már nem igazán megoldás egy 3-5 éves átfutású új beszerzés, ahogy egy bizonytalan kínai kaland sem reális opció – engedélyekkel rendelkező és kiforrott, ismert mozdony kell azonnal, a föld alól is. Értesüléseink szerint a megmentő (osztrák politikai kapcsolatokkal is megspékelve) az ELL lízingcég, akinek az európai vasúti teherszállításban érzékelhető pangás miatt hirtelen adódott alkalmas flottája (kb. 30 gépet bérelne a MÁV, de különféle számokról és további opciókról is hallottunk) és nagyon kedvező árat kínál. Nyilván beetetés jellege is lehet ennek, hiszen a vak is látja a MÁV nyomorát, ami egy lízingcég nyelvére lefordítva hatalmas piaci lehetőség: a cég nem akar/tud vásárolni, de szorult helyzetben van és sürgősen fog neki kelleni még több mozdony.
Nem teljesen ismeretlen a MÁV-csoportnál a típusés a bérbeadó sem, hiszen 2021 februárjában a České dráhy által azóta is bérelt 193 293 repítette a szegedi vegyesvonatokat
(fotók: Adorján Péter)
(fotók: Adorján Péter)
A dolog annyira konkrét, hogy e hét eleje óta két GYSEV Vectron forog át soproni IC-vonatszámból (997) különféle békéscsabai gyorsokba (745, 746, 748, 7401, 7402 és 7407 nyerőszámokat susogtak a téli szelek, de a Vagonweb oldalán szinte mindig elérhető a legtöbb tervezett és valós összeállítás, a gépeket is beleértve), hogy a MÁV mozdonyvezetői típusismeretet szerezzenek.
Ezzel párhuzamosan fut a másik tűzoltási projekt is, melynek a pécsi vonalon lehetnek néhány napja tanúi olvasóink: a MÁV Rail Tours Kft. (lánykori nevén MÁV Nosztalgia Kft.) jogi és mozdonyvezetői közreműködésével az Akiem lízincégtől származó 490-es sorozatú Alstom „Astride” mozdonyok vontatják az IC-vonatok egy részét. Ez a projekt korábban kezdődött és mire az ELL kiváló ajánlata befutott, már nem volt értelme lefújni. Egyrészt bőven van helye ezeknek a gépeknek is (mínusz száz Szili, plusz harminc-negyven Vectron az még mindig legalább húsz gép mínusz akkor is, ha nem 1:1 az átváltási arány, hanem a gyakorlatban inkább 1,5), másrészt hamarabb be lehet őket dobni a forgalomba, vagy ami még fontosabb, valami választási reklám hangulatú sajtóközleménybe – nem alábecsülendő szempont ez sem a mai közegben, emiatt maradhatott ez a színes projekt is. Éljen a megbonthatatlan magyar-francia-német barátság!
Magyarics Zoltán