2013 új rekordot hozott a berlini Deutsches Technikmuseum életében: az egykori Anhalter Bahnhof fűtőházában is működő létesítményt soha ennyien nem látogatták meg egyetlen esztendő alatt.
Több mint 500 ezer látogatót regisztráltak a berlini Deutsches Technikmuseumban (DTM) a 2013-as esztendő során. Ez a látogatószám kifejezetten magas és rekordot is jelent egyidejűleg, soha ennyien nem látogatták meg a technikatörténeti gyűjteményt a múzeumot működtető alapítvány harminckét éves működése alatt. A RegionalBahn szempontjából természetesen a közlekedési gyűjtemény a legfontosabb, ám nem csak ezzel foglalkozik a múzeum. A csillagászattól fogva a légi közlekedéssel, a hajózással, a fotózással és a számítástechnikával is megismerkedhetnek a látogatók.
A Deutsches Technikmuseum az egykori Anhalter Bahnhof egykori fűtőházában és annak közelében kapott helyet
A múzeumot működtető alapítvány a szorosan vett technikai kiállítás mellett a Berlin Prenzlauer Berg városrészében található Zeiss-planetáriumot is működteti, itt 76 ezer látogatót számoltak 2013-ban.
A DTM vasúti gyűjteménye egyedülállónak tekinthető abban a formában, hogy az egykori Anhalter Bahnhof fűtőházának területén működik és már a város kettéosztottsága alatt is várta a látogatókat. Itt került sor többek között 1988-ban az ICE prototípus szerelvényének bemutatására is. A régi pályaudvar vágányainak helyén kialakított parkkal szoros kapcsolatban áll a múzeum kertje is. Emellett pedig szintén a DTM-et fenntartó alapítvány működteti a közeli Monumentenhallét is, ahol jobbára a DTM városi közlekedési járművei kaptak helyet. A két helyszín között pedig nosztalgiavonatok is ingáznak a Monumentenhalle szeptemberi nyílt napjainak idején.
- A DTM főépületének címe: 10963 Berlin-Kreuzberg, Trebbiner Straße 9
- Nyitvatartás: keddtől péntekig 9:00-17:30; szombat-vasárnap 10:00-18:00
- Weblap: www.sdtb.de
Egy DTM kincsi közül: az UMAN-Lok, a 202 003-as dízel-villamos mozdony egykoron a nagysebességű járművek fejlesztésében is részt vállalt, ekkor kapta a 103-as sorozatú gépekhez hasonló orrkiképzést a BBC és a Henschel próbamozdonya
(fotók: Halász Péter)
(fotók: Halász Péter)
Halász Péter